Andrzejki w klasie Ia

Stare, polskie przysłowie mówi "Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”.
Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb.

Tego dania dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne andrzejki. Stały się też one idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek.

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie dla najmłodszych źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Dzięki wróżbom klasa Ia dowiedziała się również, że będziemy mieli w przyszłości dużo lekarzy, nauczycieli, architektów, biznesmenów, a nawet księży. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara. Mieliśmy wspaniały poczęstunek, który zapewnili nam rodzice. Niezapomniane dla pierwszaków będą również tańce - na parkiecie królowały różne style tańca od towarzyskiego po współczesny.
Bawiliśmy się świetnie i mamy nadzieję, że w przyszłym roku zabawa andrzejkowa będzie równie udana.

Luiza Wysocka